بخاری آکواریوم

بخاری یکی از اصلی ترین لوازم آکواریوم ها است و نصب بخاری آکواریوم و انتخاب محل صحیح نصب آن برای آکواریوم الزامیست . هر آکواریومی می بایست دارای بخاری باشد و فرقی ندارد که شما در فصل زمستان هستید و یا تابستان ، گاها وجود باد کولر و خنکای آن باعث افت دما در آکواریوم می گردد. بخاری باید متناسب با آکواریوم انتخاب گردد و گفته می شود به ازای هر یک لیتر ظرفیت آب تانک آکواریوم ، شما باید یک آکواریوم با توان یک وات را انتخاب نمایید ( برای مثال اگر آکواریوم شما ۴۰۰ لیتر ظرفیت آب دارد ، بایستی یک بخاری ۴۰۰ وات و یا دو بخاری ۲۰۰ وات استفاده نمایید). اما برای انتخاب بهترین بخاری متناسب با اکواریوم خود به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ” انتخاب بخاری مناسب با سایز آکواریوم ” را مطالعه نمایید تا به صورت علمی و دقیق بدانید که چگونه باید بخاری مناسب آکواریوم خود را تهیه نمایید . نکته اول در نصب بخاری آکواریوم : هرگز بخاری روشن را از آب خارج نکنید . این کار باعث می شود بخاری شما خیلی سریع بسوزد. بخاری ها برای عمل کردن در آب طراحی شده اند و نباید در خارج از آب و در مجاورت هوا روشن نگاه دارید. فراموش نکنید کل سطح بخاری می بایست در داخل آب باشد و نباید آن را به صورت نیمه در آب قرار دهید . برخی افراد بر این باور هستند که پیچ تنظیم بخاری باید بیرون از آب باید اما به همین دلیل خیلی زود بخاری آن ها از بین می رود .بخاری را به خوبی مهار کنید. زمانی که بخاری به شیشه آکواریوم نصب می کنید باید دقت کافی داشته باشید. اگر در آکواریوم خود ماهی های بزرگ دارید، باید بدانید احتما شکسته شدن بخاری شما توسط ماهی ها بسیار زیاد است . ماهی های بازیگوش به علت گرمای بخاری در کنار آن جمع شده و شروع به لب زدن به نقاط مختلف بخاری می کنند. اگر بخاری به خوبی به شیشه مهار نشده باشد تلاش ماهی ها خیلی سریع جواب می دهد و بخار به پایین می افتد و احتمال شکستن آن نیز بسیار بالا است. استفاده از گارد بخاری آکواریوم نیز گزینه خوبی برای محافظت از بخاری در برابر شکستگی می باشد . در زیر تصویر یک گارد بخاری اکواریوم را مشاهده می فرمایید .

نکته چهارم در نصب بخاری آکواریوم : برای تامین برق بخاری ها با توان حرارتی بالا بهتر است از یک رابط برق جداگانه استفاده نمایید. بخاری ها معمولا به برق زیادی نیازی دارند و بهتر است برای تامین برق آنها از یک پریز جداگانه استفاده نمایید. زیرا اگر مشکلی پیش بیاید می تواند به پمپ هوا و پمپ آب ، فیلتر و … صدمه وارد کند . نکته پنجم در نصب بخاری آکواریوم : به طور ماهیانه بخاری را از آب خارج کنید و پیچ تنظیم آن را بگردانید. این کار باعث می شود تا از اتصالی کردن بخاری جلوگیری شود . به طور سالیانه نیز بهتر است بخاری آکواریوم خود را سرویس و یا در صورت امکان تعویض نمایید. فراموش نکنید بخاری قلب تپنده آکواریوم شماست و خرابی آن می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به ماهیان شما وارد بکند . نکته آخر : در آخر این نکته را فراموش نکنید که اگر آکواریوم بزرگی دارید بهتر است از دو و یا چند بخاری برای تنظیم دمای آب استفاده کنید . یک بخاری به دلیل اینکه ترموستات آن برروی خودش نصب شده ، بعد از کمی گرم کردن آب دمای آی اطراف بخاری به دما تنظیم شده می رسد . در این لحظه ترموستات فرمان می دهد که بخاری عمل گرمادهی را قطع نماید . آب حوالی بخاری به دمای مد نظر رسیده است اما با کمی فاصله از بخاری آب دمای بسیار پایین تری خواهد داشت . استفاده از دو و یا چند بخاری که به صورت متقارن و در خلاف جهت یک دیگر نصب شده باشند باعث افزایش راندمان بخاری ها می شود


آکواریوم امید
آکواریوم امید
آکواریوم امید

ساخت فن خنک کننده آکواریوم

شاید ساخت چیلر در منزل کمی پیچیده و تخصصی به نظر برسد ولی ساخت فن های خنک کننده بسیار ساده و کم هزینه است. کافیست به یکی از فروشندگان تجهیزات الکترونیک مراجعه کنید و درخواست فن های کوچک کامپیوتری را بدهید. این فن ها داخل کیس های کامپیوتر به وفور استفاده میشوند و قیمت بالایی ندارند. اکثر این فن ها ولتاژ کاری ۱۲ ولت دارند که برای راه اندازی انها نیاز است آداپور ان را نیز از همان فروشندگان تجهیزات الکترونیکی درخواست نمایید. بعد از خرید این وسایل لازم است درپوش شیشه ای اکواریوم را نیز به نزدیک ترین شیشه فروشی محلتان ببرید و درخواست کنید روی شیشه سوراخ(های) بزرگی نسبت به اندازه فن(ها) ایجاد کند. تقریبا کار تمام شده و کافیست به منزل برگردید و فن ها را با استفاده از چسب اکواریوم روی درپوش و سوراخ(ها) مجکم کنید. سیم مثبت فن را به سیم مثبت اداپتور و سیم منفی فن را به سیم منفی آداپتور اتصال داده و با چسب محکم کنید. درپوش را روی اکواریوم بگذارید و داپتور را به برق بزنید. سیستم خنک کننده شما بخوبی کار میکند و میتواند تا چند درجه دمای اب را کاهش دهد. بهتر است محل قرارگیری فن جایی باشد که اب تلاطم زیادی نداشته باشد تا رطوبت و بخار اب ایجاد شده به فن ها اسیب نرساند.

انواع بخاری های مخصوص آکواریوم

بخاری های مخصوص جهت استفاده برای آکواریوم و یا تانک را می توان به دو نوع تقسیم کرد : بخاری های اتوماتیک : در بخاری های اتوماتیک قادر خواهید بود که دمای دلخواه خود را تنظیم کرده و بخاری آکواریوم پس از رسیدن به دمای دلخواه شما خاموش خواهد شد و مجددا بعد از این که دما کاهش پیدا کند ، بخاری آکواریوم اتوماتیک به کار خواهد افتاد . بخاری های دستی : که در بخاری های آبگرم کن دستی ، کم و یا زیاد کردن دما فقط از طریق کلید امکان پذیر می باشد . حتما توجه داشته باشید که نباید از بخاری آکواریوم دستی غافل شوید . فراموش نکنید که هنگام قطع برق بخاری را خاموش کنید ، وگر نه پس از وصل شدن دوباره برق تغییر دمای شدید و گرم شدن بیش از حد آب به طرز وحشتناکی به ماهی ها و آبزیان دیگر آسیب خواهد زد . در بخاری های قدیمی آکواریوم یک لامپ سبز رنگ ( نشان دهنده روشن شدن و یا روشن بودن بخاری آکواریوم ) و یک لامپ قرمز رنگ ( نشان دهنده خاموش شدن و یا خاموش بودن بخاری آکواریوم ) می باشد . اما در بخاری های جدید آکواریوم فقط یک لامپ به رنگ سبز و یا قرمز ( که روشن بودن آن نشانه ی روشن بودن و یا خاموش بودن بخاری آکواریوم می باشد) وجود دارد .بخاری هایی که سیم المنت ضخیم تری داشته باشند ، با استفاده ی مکرر هیچ آسیبی به آن ها نخواهد رسید . بنابرین توصیه می کنیم که بخاری هایی با سیم المنت ضخیم تر برای آکواریوم خود انتخاب کنید .
گیره و یا نگهدارنده بخاری بخاری آکواریوم از آب سنگین تر است و به همین دلیل است که بخاری آکواریوم به ته تانک و یا آکواریوم منتقل می شود . به دلیل این که سیستم بخاری نباید از درپوش محافظ سیم برق در آب پایین تر برود ، می توانید از گیره ای که برای همین منظور ساخته شده است و به نام « گیره » و یا « نگهدارنده بخاری» شناخته می شود ، استفاده کنید . اغلب این گیره ها یا نگهدارنده های بخاری بر روی خود قسمتی برای قرار گرفتن بخاری در آن داشته و دو بست ( یا بادکش ) برای اتصال به انواع شیشه های آکواریوم دارند .